Erkeklerin cam tavanı podyum!

Erkeklerin cam tavanı podyum!

Modellik ajansı Premiere’nin araştırmasına göre kadınların erkeklerden daha fazla kazandığı tek sektör modellik. Erkek modeller kadınlara oranla yüzde 75 daha az kazanırken, gelirdeki uçurum ‘adaletsizliği’ sorgulattı

Tarih: 28 Eylül 2016 | 13:20

Meslekler arasındaki cinsiyete dayalı gelir adaletsizliği sıklıkla tartışma konusu olurken, erkeklerin kadınlardan daha az para kazandığı tek sektörün modellik olduğu açıklandı. Kadınların iş yaşamında belirli bir aşamadan sonra aşamadığı cam tavan kavramı podyumda ise erkeklerin sorunu olarak dikkat çekiyor. İngiliz modellik ajansı Premiere tarafından yapılan araştırma, erkek modellerin karşı cinslerine oranla yüzde 75 daha az kazandığını ortaya koydu. Kadınların bir defile için kazandığı ortalama miktar 50 bin doları bulurken, erkek modeller ise 13 bin dolar kazanıyor. Forbes dergisine göre, bu yıl dünyanın en çok kazanan modeli Brezilyalı Gisele Bündchen oldu. Bündchen geçen yıl kasasına 44 milyon dolar koymayı başarırken, dünyanın en çok kazanan erkek modelinin yıllık kazancı 1 milyon 500 bin dolar oldu.
40 kat fazla
Dünyanın en iyi 10 kadın modelinin kazancı milyonları aşarken, erkeklerde ise yalnızca ilk üç isim milyonlara ulaşan ücretler kazanıyor. ABD’li Sean O’Pry en çok kazanan erkek model olmasına rağmen, Bündchen’in kazancının 40 kat fazla olması sektördeki “adaletsizliği” sorgulattı.
Kadın modellerin yüksek kazançlarına rağmen yaşları nedeniyle sektörde dezavantajları bulunuyor. Yaş ayrımcılığına maruz kalan kadınlar, yaşları ilerledikçe daha az iş alırken, erkekler daha uzun bir kariyere sahip oluyor.
Kadınlar daha fazla harcıyor
Bu sonuçlar, “Peki neden kadın modeller daha çok kazanıyor?” sorusunu akıllara getirdi. Modellik ajansı Premiere’in üst düzey isimlerinden Elizabeth Rose, bunun nedenini kadınların, kendileri için yapılan ürünlere daha fazla para harcamak istemesine bağlıyor. Ancak Rose’a göre durum yavaş yavaş değişmeye başladı. 2000’li yıllardan itibaren erkek modeller kendilerine daha fazla bakıyor ve talep de buna bağlı olarak gün geçtikçe artıyor.

 

Bu haber 142 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diriliş Ertuğrul yeni sezon yayın tarihi belli oldu!
Diriliş Ertuğrul yeni sezon yayın tarihi belli oldu!
Broşür kavgasında kan aktı: Baba ve oğlu yaralandı
Broşür kavgasında kan aktı: Baba ve oğlu yaralandı